Charakterystyka fizjoterapii uroginekologicznej

„Fizjoterapia uroginekologiczna to całokształt fizjoterapii poświęconej pracy ze zdrowiem kobiecym i towarzyszenie kobietom w okresie młodości, przygotowań do ciąży, przygotowań do porodu, w połogu i na dalszych etapach życia. Dodatkowo fizjoterapia dna miednicy obejmuje swoim zakresem pracę również z mężczyznami oraz dziećmi. Praca fizjoterapeutów uroginekologicznych pozwala na szybszy i bezpieczny powrót do aktywiści zawodowej i fizycznej kobiet po ciąży i porodzie.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna w Polsce jest stosunkowo młodą, lecz prężnie rozwijającą się dziedziną rehabilitacji. Terapia ta w swoim centrum kładzie nacisk na zdrowie kobiety, lecz może obejmować swoim zakresem również mężczyzn i dzieci. Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest profilaktyka i terapia dysfunkcji dna miednicy oraz jamy brzusznej. Jest to forma leczenia zachowawczego o minimalnym stopniu ryzyka. Terapia dna miednicy posiada udowodnioną naukowo skuteczność w leczeniu schorzeń takich jak:

  • pęcherz nadreaktywny,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • mieszane nietrzymanie moczu,
  • obniżenie narządów miednicy,
  • mięśniowo-powięziowych bólów miednicy.

Na terapię uroginekologiczną składają się:

  • zewnętrzne oraz wewnętrzne techniki manualne dna miednicy aplikowane przez terapeutę,
  • indywidualnie dopasowany program ćwiczeń wzmacniania/relaksacji mięśni dna miednicy lub mięśni brzucha,
  • trening ogólnousprawniający,
  • edukacja w zakresie zdrowych nawyków i trening behawioralny.

Kiedy skorzystać z terapii uroginekologicznej?

Istnieje bardzo wiele problemów uroginekologicznych, z którymi można zgłosić się do fizjoterapeuty. Terapia uroginekologiczna jest szczególnie wskazana u osób borykających się z takimi dolegliwościami jak:

Nietrzymanie moczu: wysiłkowe, mieszane, z powodu obniżenia narządów miednicy, pęcherz nadreaktywny lub nietrzymanie gazów/kału – wszystkie te dysfunkcje wiążą się z osłabieniem mięśni dna miednicy. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i systematycznemu treningowi można zredukować częstotliwość lub całkowicie pozbyć się incydentów gubienia moczu/kału.

Opieka okołoporodowa – warto skorzystać z opieki i pomocy fizjoterapeutki uroginekologicznej na etapie przygotowań do ciąży, w trakcie oraz po porodzie. Pozwala to na bezpieczne przejście przez okres dużych zmian hormonalnych i biomechanicznych w ciele. Odpowiednio dobrany trening fizyczny w ciąży zwiększa ukrwienie łożyska, a co za tym idzie poprawia dotlenienie płodu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży i połogu stanowią bezpieczną profilaktykę nietrzymania moczu w późniejszym okresie, a regularny masaż krocza w ostatnich tygodniach ciąży poprawia ukrwienie i elastyczność tych struktur, a tym samym zmniejsza ryzyko pęknięcia/nacięcia podczas porodu. Regularnie wykonywane masaże w ciąży zmniejszają dolegliwości bólowe i napięcia, które mogą się manifestować w ciele z powodu zmian zachodzących w ciąży, a także redukują obrzęki limfatyczne.

W okresie połogu warto skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną w celu kontroli stanu mięśni brzucha, mięśni dna miednicy oraz ewentualnych blizn po cięciu cesarskim lub episiotomii (nacięciu krocza). Fizjoterapia uroginekologiczna ma za zadanie pomóc również kobietom w bezpiecznym powrocie do aktywności fizycznej po przebytej ciąży i porodzie.

Hipertonia dna miednicy – fizjoterapia uroginekologiczna służy również leczeniu dolegliwości bólowych związanych z nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy, które może objawiać się poprzez bóle okolicy sromu (vulvodynia), bóle podczas stosunku (dyspareunia/pochwica), czy bóle mięśniowo-powięziowe miednicy.”

(Źródło:https://apteka.superpharm.pl/…/fizjoterapia…)

Leave a reply