Inkontynencja – nietrzymanie moczu u osób starszych

„Osoba cierpiąca na inkontynencję nie jest w stanie samodzielnie i świadomie kontrolować momentu oddawania moczu bądź stolca, co znacznie utrudnia normalny udział w życiu społecznym. Problem ten częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Pierwszy, najbardziej ogólny podział inkontynencji:

  • Inkontynencja moczowa polega na niekontrolowaniu oddawania moczu.
  • Inkontynencja kałowa to niekontrolowanie oddawania kału. (…) Wyróżniamy następujące stopnie inkontynencji:
  • Inkontynencja lekka i średnia
  • Inkontynencja ciężka i bardzo ciężka.
  • Inkontynencja lekka i średnia:

W wyniku niepełnej kontroli czynności oddawania moczu dochodzi do mimowolnego wyciekania moczu w małych lub umiarkowanych ilościach. Zaburzenia oddawania moczu mogą wystąpić w skutek np. nietrzymania moczu z parcia, które charakteryzuje się częstym uczuciem parcia na pęcherz. Popuszczanie moczu u osób starszych, niezależnie od płci, powodowane jest wówczas m.in. starczym osłabieniem zwieraczy – mięśni zamykających miejsca ujścia moczu, a dodatkowo potęgowane jest niemożliwością szybkiego znalezienia się w toalecie. Charakterystyczne nietrzymanie moczu przy wysiłku fizycznym, podczas kaszlu czy kichania związane jest z osłabieniem mięśni miednicy. Dolegliwość ta występuje najczęściej u kobiet, ale także u osób z nadwagą oraz osób starszych. Najczęstszą przyczyną inkontynencji moczowej u mężczyzn jest przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Osobom z inkontynencją lekką, u których dochodzi do popuszczania moczu w niewielkich ilościach, zaleca się stosowanie wkładek anatomicznych, które wyglądem przypominają zwykłe podpaski, jednak dzięki specjalnej budowie zapewniają dużo większą chłonność i bezpieczeństwo.

Osobom aktywnym, częściowo kontrolującym oddawanie moczu, zaleca się stosowanie pieluch anatomicznych, które mocuje się za pomocą majtek siatkowych lub pieluch z elastycznym pasem, które można ściągnąć i ponownie złożyć bądź też majtek chłonnych, przypominających zwykłą bieliznę – są one bardzo wygodne i łatwe w użyciu.

Inkontynencja ciężka i bardzo ciężka:

Jest to dysfunkcja organizmu, która najczęściej łączy problem nietrzymania moczu z inkontynencją kałową. Osobom unieruchomionym zaleca się stosowanie pieluchomajtek zamykanych z obu stron przylepcami, które dają optymalną ochronę zarówno przy średniej, jak i ciężkiej inkontynencji.”

(Źródło: https://promedica24.com.pl/…/inkontynencja…/)

Leave a reply