Kiedy jest potrzebna fizjoterapia uroginekologiczna?

„Fizjoterapia uroginekologiczna to skuteczny sposób leczenia i profilaktyki nietrzymania moczu (inkontynencji). (…) Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną z powszechnie stosowanych form leczenia zachowawczego u kobiet zmagających się z różnego typu dysfunkcjami dna miednicy.

Najczęstsze wskazanie do rehabilitacji stanowi wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli zaburzenie, którego istotą są niezależne od woli wycieki z cewki moczowej, występujące wskutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. w czasie aktywności fizycznej, kaszlu, etc.). Główną jego przyczyną jest zaburzony mechanizm zamknięcia cewki moczowej.

Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest w takim przypadku wzmocnienie:

  • mięśni przepony miednicy (m. dźwigacza odbytu i m. guziczny), znanych też jako mięśnie Kegla;
  • mięśni przepony moczowo-płciowej (zwieracz cewki moczowej, m. poprzeczny głęboki oraz powierzchowny krocza);
  • mięśnia poprzecznego brzucha, współodpowiedzialnego za mechanizm tzw. tłoczni brzusznej, kontrolującej oddawanie moczu;
  • mięśni okalających kręgosłup na odcinku lędźwiowym.

(…) Kobiety zmagające się z inkontynencją powinny pamiętać, że zaburzenie to można skutecznie leczyć lub też zapobiegać jego pogłębianiu się. Działem medycyny, który zajmuje się nietrzymaniem moczu jest uroginekologia. Współcześnie dziedzina ta jest niezwykle rozwinięta i dysponuje szerokim wachlarzem metod leczniczych i profilaktycznych. Jedną z najskuteczniejszych jest fizjoterapia uroginekologiczna.”

(Źródło: https://cafesenior.pl/…/fizjoterapia-uroginekologiczna…)

Leave a reply