Zagrożenie odleżynami u seniorów

„Jednym z trudniejszych zadań geriatrii, czyli gałęzi medycyny poświęconej osobom starszym, jest problem odleżyn. Czym właściwie są odleżyny? Czy można je wyleczyć? Jak dbać o skórę osoby, która jest przykuta do łóżka? (…) Najprościej rzecz ujmując – odleżyna to obszar martwicy skóry, tkanki podskórnej i przyległych tkanek, który powstaje na skutek przewlekłego ucisku. Odleżyna najczęściej tworzy się:

 • z tyłu głowy
 • wzdłuż kręgosłupa
 • nad kością krzyżową i ogonową
 • na piętach i kostkach.

Dlaczego dokładnie w tych miejscach? Odpowiedź jest banalnie prosta: właśnie one, kiedy leżysz, są najbardziej uciskane. Krew nie jest w stanie dopłynąć do wszystkich tkanek, a to skutkuje ich niedotlenieniem i w efekcie martwicą. (…) Jeśli skóra jest niedotleniona, tworzą się odleżyny. Mogą powstawać zaskakująco szybko, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zauważyć problem i podjąć szybkie działanie. Jak ocenić stopień zaawansowania odleżyn?

Istnieje wiele skal, za pomocą których lekarz precyzyjnie może ocenić stopień zaawansowania odleżyny i dzięki temu wdrożyć odpowiednie leczenie. To bardzo ważne, ponieważ postępowanie różni się w zależności od stadium problemu.

 

Odleżyny – stopnie według skali Torrance’a. 5 stopni zaawansowania odleżyn:

 • Stopień I – początkowa faza procesu. Skóra podczas ucisku staje się blada.
 • Stopień II – na tym etapie mikrokrążenie tkankowe jest już uszkodzone, a skóra jest zaczerwieniona. Mogą pojawić się pęcherze, obrzęk oraz ból.
 • Stopień III – proces obejmuje skórę na całej jej grubości, rana jest ostro odgraniczona od skóry zdrowej, a jej dno zawiera rozpadające się masy tkankowe lub ziarninę
 • Stopień IV – proces postępuje i zajmuje tkankę podskórną. Mogą być widoczne martwicze masy tkankowe o czarnej barwie.
 • Stopień V – to najbardziej zaawansowana faza odleżyn. Zajęta jest już nie tylko skóra, ale również sąsiadujące tkanki – mięśnie, ścięgna, powięzi i kości. (…)

Co robić, kiedy bliska Ci osoba, jest narażona na rozwój odleżyn?

 1. Zmieniaj pozycję chorego co 2 godziny, dzięki czemu poprawi się ukrwienie tkanek.
 2. Kup sprzęt, który ogranicza nieustanny ucisk skóry np. materace przeciwodleżynowe, podpórki pod pięty z poliuretanu, żelowe podkładki czy wałki podpierające nogi.
 3. Regularnie oglądaj skórę chorego i sprawdzaj, czy nie pojawiły się na niej zaczerwienione i bolesne obszary. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca tuż nad kośćmi!
 4. Nie pozwól, by chory się „zastał”. Bardzo ważna jest fizykoterapia, czyli wykonywanie czynnych i biernych ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty.
 5. Zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry chorego. Używaj delikatnych środków do mycia ciała, które nie podrażniają skóry.
 6. Dbaj o to, by skóra chorego była odpowiednio natłuszczona. Idealnie sprawdzą się tu preparaty z lanoliną. Pamiętaj, że sucha skóra jest bardziej narażona na uszkodzenie!
 7. Regularnie zmieniaj bieliznę oraz pościel i zwróć uwagę, by zawsze były one wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów.”

(Źródło: https://www.drmax.pl/…/abc-pielegnacji-seniora-skad-sie…)

Leave a reply