Zajęcia dla seniorów – arteterapia

„Terapia sztuką, czyli arteterapia polega na wykorzystaniu technik kreatywnych takich jak rysowanie, malowanie, kolorowanie, rzeźbienie czy robienie kolaży po to, aby wyrazić się artystycznie i emocjonalnie. Pod okiem zaufanego terapeuty osoby starsze mogą nauczyć się komunikować swoje potrzeby oraz głębiej zrozumieć swoje uczucia. Arteterapia to też doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o zajęcia grupowe, które dodatkowo zmniejszają poczucie wykluczenia społecznego.

Arteterapia pomaga ludziom wyrazić się artystycznie oraz zbadać psychologiczne i emocjonalne potrzeby. Dzięki niej seniorzy po pierwsze mają zajęcie, po drugie uczą się rozumieć i wyrażać swoje emocje, a po trzecie wyciszają się, co przyczynia się do rozwiązywania ich codziennych problemów i wyraźnie zmniejsza się ich poziom stresu.

Terapią poprzez sztukę zajmują się wykwalifikowane osoby, najczęściej o artystycznym wykształceniu, ale nawet samodzielne wprowadzenie w życie różnych form sztuki, na przykład wieczorne kolorowanie kolorowanek antystresowych, może przynieść obiecujące efekty. (…) Dla kogo jest arteterapia?

Arteterapia skierowana jest właściwie do każdego, ale jako forma terapeutyczna jest skuteczna zwłaszcza w przypadku osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną; zmagających się z depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, z uzależnieniami lub po przejściu traumy.

Arterapia prowadzona jest również w przypadku pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci z problemami emocjonalnymi, autystycznymi; jest też uzupełnieniem w procesie leczenia np. nowotworów.”

(Źródło: https://servitum.pl/…/arteterapia-czyli-jak-terapia…/_)

Leave a reply