Nietrzymanie moczu u mężczyzn

„Inkontynencja, a zwłaszcza nietrzymanie moczu u mężczyzn, jest w społeczeństwie nadal tematem tabu. Schorzenie to okazuje się być dla panów nie tylko synonimem uciążliwych objawów, ale również psychicznym obciążeniem i czynnikiem ograniczającym swobodne oraz wykonywanie swoich pasji. Wcale nie musi tak być – jak poradzić sobie z inkontynencją u mężczyzn, by przypadłość ta nie była uciążliwością w codziennym życiu?

Nietrzymanie moczu w przypadku mężczyzn to trudny temat, który często powoduje wstyd nie tylko u samych pacjentów, ale również zakłopotanie ich znajomych czy członków rodziny. Dotyka ono jednak wielu mężczyzn, dlatego zarówno społeczeństwo, jak i członkowie rodziny powinni zdawać sobie sprawę z istnienia takiego schorzenia, a także z jego przyczyn oraz metod profilaktyki inkontynencji. Tylko w taki sposób będą mogli bowiem pomóc choremu w „oswojeniu” tego problemu oraz w zachęceniu go do podjęcia właściwej terapii nietrzymania moczu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i – wbrew pozorom – nie jest to dolegliwość dotykająca wyłącznie seniorów. Cierpią na nią również stosunkowo młodzi mężczyźni, co w obliczu stereotypów związanych z łączeniem inkontynencji z podeszłym wiekiem pacjentów, jest jeszcze bardziej obciążające psychicznie. Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i jakie przyczyny prowadzą do rozwoju schorzenia?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny schorzenia

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, przyczyn inkontynencji u mężczyzn może być wiele. Za właściwe działanie układu moczowego odpowiada nie tylko zdrowy pęcherz, ale również przesył impulsów nerwowych z mózgu do narządów wykonawczych (i odwrotnie) oraz prawidłowe działanie mięśni dna miednicy. Zaburzenie w funkcjonowaniu jednego lub kilku z wymienionych wyżej elementów skutkuje nietrzymaniem moczu u mężczyzn o różnym natężeniu i o różnych objawach. Wśród przyczyn schorzenia można wyróżnić choroby związane ze zwyrodnieniami układu nerwowego (choroba Parkinsona, Alzheimera), a także cukrzycę. Oprócz tego inkontynencja spotyka również osoby, które w ciągu całego życia wykonywały ciężką, fizyczną pracę i robiły to w sposób nieergonomiczny lub osoby otyłe – oba te czynniki wpływają bowiem na osłabienie mięśni dna miednicy, odpowiadające za prawidłowe działanie wszystkich struktur układu moczowego. Kolejnymi przyczynami są infekcje układu moczowego, a także przyjmowanie na stałe leków działających moczopędnie – dotyczy to zwłaszcza młodszych osób. Najbardziej powszechną przyczyną nietrzymania moczu u mężczyzn są jednak zmiany zwyrodnieniowe gruczołu krokowego (powiększenie prostaty) lub operacje tegoż gruczołu, osłabiające jednocześnie mięśnie dna miednicy.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu u mężczyzn? Pomocna będzie klasyfikacja tego schorzenia, dzieląca je na typy w zależności od rodzaju przypadłości. Jednym z nich jest kropelkowe nietrzymanie moczu, objawiające się wyciekaniem niewielkich jego ilości – zarówno bezpośrednio po wizycie w toalecie, jak i w ciągu dnia. Innym rodzajem w zaburzeniach mikcji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, dotyczące zwłaszcza mężczyzn, których mięśnie dna miednicy są osłabione. Polega ono na niekontrolowanym popuszczaniu moczu podczas śmiechu, kichania, kaszlu, dźwigania czy innych aktywności. Inkontynencja u mężczyzn może również przybrać formę naglącego nietrzymania moczu – oznacza to utrudnione wstrzymanie mikcji przed dotarciem do toalety. Wszystkie te rodzaje inkontynencji u mężczyzn można leczyć za pomocą zniwelowania przyczyny (przykładowo – rozrostu prostaty czy wzmocnienia osłabionych mięśni dna miednicy), jednak codzienne funkcjonowanie pacjentów zdecydowanie ułatwi właściwie dobrane zaopatrzenie medyczne.”

(Źródło: https://www.hartmann.info/…/8/8/inkotynencja-u-mezczyzn)

Leave a reply